Points Sponsor
A Div Winner  Meyer du Toit 35 Beekman Group                                      Johnny Beekman                  Selborne Park Golf Estate                         John Ridl                     GLENBRYNTH                
  Runner Up  Shaine McAlister 35 Hibiscus Insurance Brokers                       Alan Hall                          GLENBRYNTH
B Div Winner  Grant Langley 34 Audi Centre Margate & South Coast Volkswagen       Johan Kinsey Ahlers   Selborne Park Golf Estate                                       John Ridl       GLENBRYNTH             
  Runner Up  Sageran Pillay 34 Comfort Cool Airconditioners                     Stephen Herbst                 GLENBRYNTH                                     
C Div Winner  John Beekman 33 P & G Construction                                  Paul Tedder                            Selborne Park Golf Estate                         John Ridl                     GLENBRYNTH                 
  Runner up  Norman Sieberhagen 33 GLENBRYNTH
Best Playing Pair  Cyprian Xolo 64 Glen Smit Property Administrators            Glen Smit
   Fred van Zyl   SA BREWERIES
Best Playing 4 Ball John Beekman 125 South Coast Asethetics & Dental               Daryl D'Arcy
   Jean Bouic   SA BREWERIES
   Tony Fairbairn    
   Grant Langley    
Best Net Player       Johnny Vryonides Nett 70 Umthunzi Hotel and Conference                Ryan Ringo   
Worst Playing 4 Ball Last Roelof Meyer 94 SA BREWERIES
       Sheldon Hastings    Cansa SA
Ronald Oelofse    
Johan Bezuidenhout    
                      2nd Last NJ van Deventer 98  
       John Webster    
Ryan Ringo    
Terry Dore    
Two Clubs  5 in total   Bates General Motors Port Shepstone         Bobby Naidoo
Nearest the Pin     Hole  No 4 John Ridl   San Lameer                                            Meyer du Toit
                               Hole  No 8 Brian Brandis   SA BREWERIES
                               Hole  No 11 Tony Westoby    
                               Hole  No 14 Eddie Ringo    
Nearest the Pin for Two 15th Hole Cyprian Xolo   Selborne Park Golf Estate                         John Ridl 
Best Playing Visitor   Cyprian Xolo 34 South Coast Herald                                 Bevis Fairbrother
Most Golf   Vusie Maphumulo                          H/cap 3 17 Windovert                                              Jaco Buitendag                      Southbroom Pro Shop                             Derek James                               Port Shepstone Pro Shop                         Jesse Verster
Lowest Points Score on the Day   Art Germs 2 Umthunzi Hotel & Conference                  Ryan Ringo
Best Points Gross of the Day   Ivan Curlewis                        H/cap 0 34 Umdoni Park Golf Club                            Rynardt Crous
Best Over 55   Ivan Curlewis 34 Realty 1                                                Gary Purtell                              Umdoni Park Golf Club                            Rynardt Crous
Longest Drive     13th  Hole Jean Bouic   GLENBRYNTH                                        Ryan Ringo
Albatross   No winner   Buhr, Parry & Co                                    Erich Buhr

Eagle

 

13th Hole

Ivan Curlewis      

     6             Nashua South Coast                               Raefe Dyer and Geoff Evans
Hole In One   No winner   Beekman Group                                     Johnny Beekman
Ball Pool   Erich Buhr    
    Bones Coertzen    
    Ulric Gous    
100 Club Draw 1st Eddie Ringo    
  2nd Ryan Reynolds    
Southern Bonanza 1st Ian Stewart    
  2nd Andrew Pastellides    
Silver Tray Winner   No Winner    
 
SPECIAL PRIZES  
Beer Pool   Sageran Pillay    SA BREWERIES
    Johan Kinsey Ahlers    
    Ryan Ringo    
    Allen Hawkins    
R200 Waffle House Voucher   Kyle Greeff   The Waffle House                                          Simon Lee
Chicken Hamper   Tony Westoby   South Coast Business Machines                       Mark Pereira
Lucky Lotto Draw 16 Ulric Gous    
Pick 3  A;35  B;34  C;33 NO WINNER    
GLENBRYNTH  3bott Dave Stevens   GLENBRYNTH
Special Draw 2bott Theo Moussouris   GoZone Water                                             Brandon Saunders
  1bott Dillian Drew    
Captains Special Draw 1 Bottle   Daryl D,Arcy   GLENBRYNTH
Ernie Els Draw   Sheldon Hastings   Ernie Els Wines                                             Ryan Ringo   
Cadburys Chocolate Hamper   Chooks Louwrens   Umthunzi Hotel & Catering                             Ryan Ringo
Braai Survival Kit/Bread Board   Sean Willis   Cookhouse Catering Supplies/Out of Wood       Ryan Ringo & Corjan Hilt
Mugg & Bean Voucher   Deon Kruger   Mugg & Bean South Coast                              Jean-Marc Bouic
Beaver Creek Coffee   Meyer du Toit   Beaver Creek                                                Robbie Cummings 
         
Ladies Table Cadbury's   Cyprian Xolo   Southern Natal Nomads 
         
         
     
JOHN HANDLY TROPHY - SPONSORED BY OUT OF WOOD (CORJAN HILT)
A DIVISION WINNERA DIVISION 2NDA DIVISION 3RD
Simon Lee Shaine McAlister Jean-Marc Bouic
B DIVISION WINNERB DIVISION 2NDB DIVISION 3RD
Wally Kent Bones Coertzen Jimmy Spear
C DIVISION WINNERC DIVISION 2NDC DIVISION 3RD
Graham Radloff Clive Chambler Peter Toward
OVERALL WINNER Graham Radloff
SWIFTS TROPHY - SPONSORED BY DREW & DREW (PTY) LTD (VINCE & DILLAN DREW)
A DIVISION WINNERA DIVISION 2NDA DIVISION 3RD
Bob Hall Mike Cromhout Fred van Zyl
B DIVISION WINNERB DIVISION 2NDB DIVISION 3RD
Ryan Keys Albert dos Santos Gordon Dickson
C DIVISION WINNERC DIVISION 2NDC DIVISION 3RD
Corjan Hilt Peter Meyer Ryan Reynolds
OVERALL WINNER Ryan Keys
ANDREW MENTIS TROPHY - SPONSORED BY SCOTTFIN INSURANCE BROKERS (RICHARD PADWICK)
A DIVISION WINNERA DIVISION 2NDA DIVISION 3RD
Mike Cromhout Simon Lee Fred van Zyl
B DIVISION WINNERB DIVISION 2NDB DIVISION 3RD
Ryan Keys Bob Hall Albert dos Santos
C DIVISION WINNERC DIVISION 2NDC DIVISION 3RD
Cojan Hilt Peter Meyer Tony Westoby
OVERALL WINNER Ryan Keys
ECLECTIC TROPHY - SPONSORED BY HIBISCUS RETIREMENT VILLAGE (JOHN WEBSTER)
A DIVISION WINNERA DIVISION 2NDA DIVISION 3RD
Fred van Zyl Grant Langley Raefe Dyer
B DIVISION WINNERB DIVISION 2NDB DIVISION 3RD
Mike Todd Ryan Keys Albert dos Santos
C DIVISION WINNERC DIVISION 2NDC DIVISION 3RD
Cojan Hilt Eddie Ringo Peter Meyer
OVERALL WINNER Mike Todd
GOLD CUP WINNERS - SPONSORED BY WINDOVERT & BARRY, BOTHA & BREYTENBACH INC (JACO BUITENDAG & MARK ROBERTSON)
A DIVISIONB DIVISIONC DIVISION
Bob Hall Ryan Keys Patrcik Russell
OVER 55 COMPETITION - TROPHY SPONSORED BY DAVE STEVENS
Bob Hall
100+ GAMES COMPETITION
Jean Bouic
GARY PLAYER PLATE EVENT
RUNNERS UP: Andrew Pastellides & Andre Rall
WINNERS: Wally Kent & Kevin Murray
GARY PLAYER MAIN EVENT
RUNNERS UP: Dave Stevens & Shaine McAlister
WINNERS: Ryan Reynolds & Vince Drew
BEST WORST GOLFER - SPONSORED BY MAD STEEL WORX (MIKE HARTLEY)
Bob Hall
BEST GROSS
Jean-Marc Bouic
CHAMPION OF CHAMPIONS
Ryan Keys
IMPERIAL/MFC CHALLENGE
3RD POSITION2ND POSITIONWINNER
Peter Meyer Simon Lee RYAN KEYS
JOHN HANDLEY TROPHY 
 A-DIVISION WINNER

Colin Simpkins

 A-DIVISION 2ND PLACE

Brian Brandis

 A-DIVISION 3RD PLACE

Dave Rossler

      
B-DIVISION WINNER

Andrew Pastellides

B-DIVISION 2ND PLACE

Frans du Preez

B-DIVISION 3RD PLACE 

Jimmy Reid 

      
C-DIVISION WINNER

Skaka Langa

C-DIVISION 2ND PLACE

Tony Westoby

C-DIVISION 3RD PLACE

Deon Kruger

 OVERALL WINNER
Colin Simpkins
      
 SWIFTS TROPHY 
A-DIVISION WINNER

John Webster

A-DIVISION 2ND PLACE

Brian Brandis

A-DIVISION 3RD PLACE

Jean Bouic

      
B-DIVISION WINNER

Mike Todd

B-DIVISION 2ND PLACE

Mark Smith

B-DIVISION 3RD PLACE

Fred van Zyl  

      
C-DIVISION WINNER

Howard Crouch

C-DIVISION 2ND PLACE

 Neil Oberholzer

C-DIVISION 3RD PLACE

 Bones Coertzen 

      
OVERALL WINNER
Howard Crouch  
      
 ANDREW MENTIS TROPHY 

A-DIVISION WINNER

Brian Brandis

A-DIVISION 2ND PLACE

John Webster

A-DIVISION 3RD PLACE

Colin Simpkins

      
 B-DIVISION WINNER

Frans du Preez

 B-DIVISION 2ND PLACE

Jimmy Reid

 B-DIVISION 3RD PLACE

Andrew Pastellides

      
C-DIVISION WINNER

 Howard Crouch

C-DIVISION 2ND PLACE

Neil Oberholzer

C-DIVISION 3RD PLACE

Mark Smith

      
OVERALL WINNER
  Brian Brandis  
      
 ECLECTIC COMPETITION 
A-DIVISION WINNER

Brian Brandis

A-DIVISION 2ND PLACE

Gary Purtell

A-DIVISION 3RD PLACE

Jean Bouic

      
B-DIVISION WINNER

Howard Crouch

B-DIVISION 2ND PLACE

Sageran Pillay

B-DIVISION 3RD PLACE

Mike Todd

      
C-DIVISION WINNER

Roelof Meyer

C-DIVISION 2ND PLACE

Shaun Nathanson

C-DIVISION 3RD PLACE

Andy Williams

      
OVERALL WINNER
 Roelof Meyer
      
 GOLD CUP WINNERS 
A-DIVISION :

Brian Brandis

 B-DIVISION :

Jaco Buitendag

 C-DIVISION :

Deon Kruger

      
OVER 55 COMPETITION    OVERALL WINNER Leon Olivier
      
100+ GAMES COMPETITION   OVERALL WINNER  Neil Oberholzer
      
GARY PLAYER TROPHY
WINNERS   Brandon Saunders & Shaun Nathanson   
RUNNERS UP  Johan Kinsey-Ahlers & Raefe Dyer   
GARY PLAYER PLATE EVENT
WINNERS   Bruce Matthew & Gary Purtell   
RUNNERS UP   Erich Buhr & Theo Moussouris   
BEST WORST GOLFER      OVERALL WINNER of the GOLDEN MATCHBOX Howard Crouch
BEST GROSS SCORE FOR THE YEAR  PRESENTED BY : GARY ANGELOS OVERALL WINNER          Brian Brandis
CHAMPION OF CHAMPIONS  OVERALL WINNER  Brian Brandis
IMPERIAL/MFC CHAMPION  OVERALL WINNER  Brian Brandis
     SECOND PLACE Frans du Preez 
     THIRD PLACE Jimmy Reid 
 NOMAD OF THE YEAR   Jimmy Reid   
JOHN HANDLEY TROPHY  
  A-DIVISION WINNER

 Shaine McAlister

    A-DIVISION 2ND PLACE

   Jean-Marc Bouic

    A-DIVISION 3RD PLACE           

   Mike Cromhout

     
  B-DIVISION WINNER

   Desmond Wichmann

    B-DIVISION 2ND PLACE

   Fred van Zyl

    B-DIVISION 3RD PLACE  

   Rob Harrison

     
 
C-DIVISION WINNER

   Theo Moussoris

    C-DIVISION 2ND PLACE

   Sean Willis

    C-DIVISION 3RD PLACE    Craig Lindsay
     
   OVERALL WINNER 
   Desmond Wichmann      36.67  
 
 SWIFTS TROPHY
  A-DIVISION WINNER

   John Webster

    A-DIVISION 2ND PLACE

   Brian Brandis

    A-DIVISION 3RD PLACE    Mike Cromhout
     
  B-DIVISION WINNER

   Mike Todd

    B-DIVISION 2ND PLACE

   Jimmy Spear

    B-DIVISION 3RD PLACE    Jean Bouic
     
  C-DIVISION WINNER

   Phillip Verwey

    C-DIVISION 2ND PLACE

   Ryan Reynolds

    C-DIVISION 3RD PLACE

   Andy Williams

     
   OVERALL WINNER  
   Phillip Verwey                 36.33  
     
 ANDREW MENTIS TROPHY
  A-DIVISION WINNER

   Jean-Marc Bouic

A-DIVISION 2ND PLACE

Mike Cromhout

A-DIVISION 3RD PLACE

Gerhard Labuschagne

     
  B-DIVISION WINNER

   Mike Todd

B-DIVISION 2ND PLACE

Desmond Wichmann

  B-DIVISION 3RD PLACE    Vince Drew
     
  C-DIVISION WINNER

Ryan Reynolds

C-DIVISION 2ND PLACE

Phillip Verwey

  C-DIVISION 3RD PLACE Norman Sieberhagen
     
OVERALL WINNER
  Ryan Reynolds    35.2
     
 ECLECTIC COMPETITION    
  A-DIVISION WINNER

   Mike Cromhout

    A-DIVISION 2ND PLACE

Leon Olivier

    A-DIVISION 3RD PLACE

   Jean-Marc Bouic

     
  B-DIVISION WINNER

   Jimmy Reid

    B-DIVISION 2ND PLACE

   Vince Drew

    B-DIVISION 3RD PLACE

   Grant Langley

     
  C-DIVISION WINNER

Bones Coertzen

    C-DIVISION 2ND PLACE

   Peter Renwick

    C-DIVISION 3RD PLACE

   Norman Sieberhagen

     
  OVERALL WINNER   
   Jimmy Reid    49.93  
 
 GOLD CUP WINNERS    
 A-DIVISION :

Mike Cromhout   34.83

 B-DIVISION :

Vince Drew    36.67

 C-DIVISION :

Andy Williams   35.83

OVER 55 COMPETITION  OVERALL WINNER  Phillip Verwey   36.67
100+ GAMES COMPETITION  OVERALL WINNER  Gary Rodwell   39
GARY PLAYER TROPHY
WINNERS  Bruce Matthew and Gary Purtell   
RUNNERS UP  Jimmy Reid and Jimmy Spear   
GARY PLAYER PLATE EVENT
WINNERS  Ian Stewart and Brian Brandis   
RUNNERS UP  Howard Crouch and Peter Toward   
BEST WORST GOLFER  OVERALL WINNER Golden Matchbox   Mike Cromhout 35
BEST GROSS SCORE FOR THE YEAR  Overall Winner   Keegan Reddy   293
CHAMPION OF CHAMPIONS 

 Overall Winner

Keegan Reddy    362
IMPERIAL/MFC CHAMPION   OVERALL WINNER  Mike Cromhout 266
 NOMAD OF THE YEAR     Leon Reeders